Jaki zamek do sejfu (lub zamki)?


jaki zamek do sejfuJaki zamek do sejfu wybrać? A może dwa zamki? By podjąć właściwą decyzję odnoście sposobu otwierania sejfu lub szafy trzeba sobie zadać kilka pytań. Jedno z ważniejszych to: Jak często będzie otwierany sejf? Zapamiętaj, że rodzaj zamka wymaga mniejszego lub większego poświęcenia czasu na jego otwarcie. Jeśli otwierasz go raz w miesiącu to nie ma to większego znaczenia. Ale jeśli zamierzasz otwierać kilka razy dziennie lub na godzinę to może mieć już znaczenie. Drugie pytanie: Czy stać mnie na droższy zamek? Podstawowym zamkiem montowanym w większości sejfów jest zamek na klucz. Zmiana go na zamek wyższej klasy lub innego typu może wiązać się ze sporą dopłatą. Zastanów się czy jest Ci potrzebny lepszy zamek. Pamiętając przy tym, że jest to wydatek na długie lata, w który czasem warto zainwestować. I pytanie nr. 3: Jak bardzo zależy Ci na rzeczach przechowywanych w sejfie?

Jaki zamek do sejfu (plusy i minusy)?

Jeśli zamierzasz przechowywać przedmioty wartościowe, ważne dokumenty lub sporą ilość gotówki to wybierz droższy zamek. W większych sejfach jest możliwość montażu dwóch zamków. Pamiętaj, że nie ma takiego sejfu, którego nie da się otworzyć. Jednak lepszej klasy zamek lub kombinacja dwóch zamków znacznie utrudni realizację zadania potencjalnemu włamywaczowi. Statystyki wskazują, że to właśnie zamki sejfów są najczęściej forsowane.

Jeśli zostały już przeanalizowane odpowiedzi na powyższe pytania poznaj teraz ważniejsze cechy poszczególnych zamków. To powinno ostatecznie rozwiązać problem decyzji jaki zamek ma mieć Twój sejf lub szafa na dokumenty. Odpowiadając sobie na pytanie jaki zamek do sejfu wybrać weź też pod uwagę czy to ma być sejf na dokumenty lub pieniądze czy sejf na broń. O ile przechowywanie broni i amunicji regulowane jest oddzielnymi przepisami to rodzaj zamka może mieć znaczenie przy ubezpieczeniu. Gdy zechcesz ubezpieczyć przechowywaną zawartość otrzymasz dodatkowe zniżki gdy w sejfie będzie wyższej klasy zamek. Zniżki w firmie ubezpieczeniowej otrzymasz także za wyższej klasy urządzenie oraz dodatkowe zabezpieczenia. To na zasadach podobnych jak alarm w samochodzie…


To jaki zamek do sejfu?

Zamek na klucz

zamek na kluczJest zamkiem podstawowym, montowanym seryjnie w większości szaf i sejfów. Najnowsze przepisy nie pozwalają na wyjęcie klucza z zamka po jego otwarciu. Jest to fajne rozwiązanie, ponieważ znacznie utrudnia zapomnienie o zamknięciu urządzenia. Największą wadą jest konieczność pilnowania klucza, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia.

niska cena (nie dotyczy zamka klasy C)

łatwe otwieranie (przekręcenie klucza)

✅ zamknięty zamek licuje się z czołem

✅ nie trzeba pamiętać kodu do zamka

pilnowanie klucza (można go zgubić)


Zamek szyfrowy

zamek szyfrowyJest to chyba najbardziej kontrowersyjny zamek (wymaga odrobinę cierpliwości). Nie jest znacznie droższy od zamka na klucz, ale zdecydowanie tańszy od zamka elektronicznego. Aby go otworzyć trzeba wykonywać dość precyzyjne obroty w prawo i lewo tak jak robił to Kwinto w pewnym filmie ? Pomyłka to otwieranie od nowa.

✅ sporo niższa cena w porównaniu z zamkiem elektronicznym

✅ brak pilnowania klucza (jednak trzeba pamiętać kod – szyfr)

✅ bardzo dobry jako zamek dodatkowy (nie blokuje się sam)

⛔ jest nieznacznie droższy od zamka na klucz klasy A

⛔ wymaga więcej czasu i precyzji podczas otwierania sejfu


Zamek elektroniczny

zamek elektronicznyNajbardziej wygodny w użytkowaniu zamek. Jego obsługa ogranicza się w zasadzie do wstukania ustawionego wcześniej kodu i przekręcenia lekko całego zamka. Dobrze też jest mieć baterię na zapas, bo bez niej otwarcie sejfu nie jest możliwe. Nie trzeba się bać rozładowania bateryjki, chodzi raczej o stracony czas na poszukiwaniu nowej.

✅ bardzo wygodne otwieranie (wstukanie kodu na klawiaturze)

✅ nie trzeba pilnować klucza, który można zgubić lub zniszczyć

✅ szybkie otwieranie zamka, a co za tym idzie również sejfu

✅ możliwość ustawienia kilku kodów dla użytkowników

⛔ znacznie wyższa cena w porównaniu z innymi zamkami


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.