Jaki zamek do sejfu (lub zamki)? Kluczowy, czy raczej szyfrowy?


Jaki zamek do sejfu wybrać?Jaki zamek do sejfu wybrać? A może dwa zamki? By podjąć właściwą decyzję odnośnie sposobu otwierania sejfu lub szafy trzeba sobie zadać kilka pytań. A jedno z ważniejszych to to: Jak często będzie otwierany sejf? Zapamiętaj: rodzaj zamka wymaga mniejszego lub większego poświęcenia czasu na jego otwarcie. Jeśli zamierzasz otwierać go raz w miesiącu to nie ma to większego znaczenia. Ale jeśli to otwieranie będzie kilka razy dziennie lub na godzinę to może już je mieć. Niby pozornie proste zagadnienie, ale w perspektywie czasu będzie miało bardzo istotne znaczenie.

Drugie pytanie: Czy stać mnie na droższy zamek? Podstawowym wmontowanym w większości sejfów i szaf jest zamek na klucz. Zmiana go na zamek wyższej klasy lub innego typu zwykle oznacza sporą dopłatą. Zastanów się, czy jest Ci potrzebny droższy, ale bezpieczniejszy zamek. Jednocześnie pamiętając przy tym, że to wydatek na długie lata, w który czasami warto zainwestować. I pytanie nr. 3: Jak bardzo zależy Ci na rzeczach przechowywanych w sejfie?


Jaki zamek do sejfu (plusy i minusy)?

Jeśli zamierzasz przechowywać przedmioty wartościowe, ważne dokumenty lub sporą ilość gotówki to wybierz droższy zamek. W większych sejfach jest możliwość montażu dwóch zamków. Pamiętaj, że nie ma takiego sejfu, którego nie da się otworzyć. Jednak lepszej klasy zamek lub kombinacja dwóch zamków znacznie utrudni realizację zadania potencjalnemu włamywaczowi. Statystyki wskazują, że to właśnie zamki w sejfach są najczęściej forsowane.

Odpowiadając sobie na pytanie jaki zamek do sejfu wybrać weź też pod uwagę, czy to ma być sejf na dokumenty lub pieniądze, czy sejf na broń, np. mlb 150d/10+4. O ile przechowywanie broni i amunicji regulowane jest oddzielnymi przepisami to rodzaj zamka może mieć znaczenie przy ubezpieczeniu. Gdy zechcesz ubezpieczyć przechowywaną zawartość otrzymasz dodatkowe zniżki jeśli w sejfie będzie wyższej klasy zamek. Zniżki u ubezpieczyciela otrzymasz też za wyższej klasy urządzenie oraz dodatkowe zabezpieczenia. To na zasadach podobnych jak alarm samochodowy.

Jeżeli zostały już przeanalizowane odpowiedzi na powyższe pytania poznaj teraz ważniejsze cechy poszczególnych zamków. To powinno ostatecznie rozwiązać problem decyzji jaki zamek ma mieć Twój sejf, czy szafa na dokumenty. Wszelakie wątpliwości na temat wyboru zamka możesz też rozwiać kontaktując się z nami telefonicznie lub mailowo.


To jaki zamek do sejfu?

Zamek na klucz

zamek na kluczZamek kluczowy jest zamkiem podstawowym, montowanym seryjnie w większości szaf i sejfów. Najnowsze przepisy nie pozwalają na wyjęcie klucza z zamka po jego otwarciu. Jest to fajne rozwiązanie, ponieważ znacznie utrudnia zapomnienie o zamknięciu urządzenia. Minus to konieczność pilnowania klucza, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia.

niska cena (nie dotyczy zamka klasy C)

łatwe otwieranie (przekręcenie klucza)

✅ zamknięty zamek licuje się z czołem

✅ nie trzeba pamiętać kodu do zamka

pilnowanie klucza (można go zgubić)


Zamek szyfrowy mechaniczny

zamek szyfrowy mechanicznyJest to chyba najbardziej kontrowersyjny zamek (wymaga odrobinę cierpliwości). Nie jest znacznie droższy od zamka na klucz, ale zdecydowanie tańszy od elektronicznego. Aby otworzyć zamek szyfrowy mechaniczny trzeba wykonać precyzyjne obroty w prawo i lewo. Dokładnie jak robił to Kwinto w pewnym filmie, a pomyłka to otwieranie od nowa.

✅ sporo niższa cena w porównaniu z zamkiem elektronicznym

✅ brak pilnowania klucza (jednak trzeba pamiętać kod – szyfr)

✅ bardzo dobry jako zamek dodatkowy (nie blokuje się sam)

⛔ jest nieznacznie droższy od zamka na klucz klasy A

⛔ wymaga więcej czasu i precyzji podczas otwierania sejfu


Zamek szyfrowy elektroniczny

zamek szyfrowy elektronicznyNajbardziej wygodny w użytkowaniu jest zamek szyfrowy elektroniczny. Cała jego obsługa to w zasadzie wstukanie ustawionego wcześniej kodu i przekręcenie lekko całego zamka. Dobrze też jest mieć baterię na zapas, bo bez niej otwarcie jest niemożliwe. Nie trzeba się bać rozładowywania baterii, chodzi raczej o stracony czas na szukanie nowej.

✅ bardzo wygodne otwieranie (wstukanie kodu na klawiaturze)

✅ nie trzeba pilnować klucza, który można zgubić lub zniszczyć

✅ szybkie otwieranie zamka, a co za tym idzie również sejfu

✅ możliwość ustawienia różnych kodów dla kilku użytkowników

⛔ znacznie wyższa cena w porównaniu z innymi zamkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *